Президент Ірану Ібрагім Раїсі був ключовою фігурою у репресіях проти населення. Навіть після його смерті залякування не припинилися.
Спадщина Раїсі: вплив на Іран і наслідки його смерті
Аятола Алі Хаменеї, релігійний і політичний лідер Ірану, вшановуючи пам’ять покійного президента Ібрагіма Раїсі, зазначив, що той загинув під час служби своїй країні як мученик. Раїсі загинув в авіакатастрофі за рік до завершення свого першого президентського терміну разом з міністром закордонних справ Хусейном Аміром-Абдуллахіаном та ще шістьма особами.
Державні ЗМІ опублікували фотографії та відеоматеріали з похорону Раїсі, щоб продемонструвати його популярність серед населення. За повідомленнями державного телебачення, мільйони людей зібралися на похоронах Ібрагіма Раїсі в Тегерані. Іранський журналіст Мохаммад Джавад Акбарін, який живе у вигнанні в Парижі, у соцмережі X прокоментував, що в країні, де немає справжніх умов для вільних виборів, легітимність доводиться шукати у великих натовпах біля трун. Він підкреслив, що право на зібрання на вулицях не гарантується всім громадянам країни.
Іранські органи юстиції одразу після підтвердження смерті президента попередили, що будь-яка акція протесту, яка загрожує безпеці країни та зачіпає емоції населення у скорботі, буде покарана.
Ситуація з журналісткою Маніже Моазен ілюструє ці попередження. Вона написала у X, що судові органи відкрили проти неї справу через її реакцію на смерть Ібрагіма Раїсі.
У листопаді 2023 року Моазен вже була ув’язнена через свою журналістську діяльність. Після смерті Ібрагіма Раїсі вона перепостила твіт, де згадувалася його роль у масових стратах політичних в’язнів у 1980-х роках. Іранська письменниця та активістка Шаді Амін в інтерв’ю DW зазначила, що Раїсі ніколи не шкодував про свої вчинки. Амін, яка проживає в Німеччині та бореться за права ЛГБТ і меншин в Ірані, підкреслила, що понад 40 років Раїсі відігравав важливу роль у реалізації політики Ісламської Республіки, особливо в репресіях проти цивільного населення.
Раїсі – фігура у системі гноблення
Перед тим, як стати президентом, 63-річний Ібрагім Раїсі присвятив усе своє професійне життя роботі у судовій системі. Відразу після революції 1979 року, будучи молодим священнослужителем, він стрімко розвивався у правовій системі нової Ісламської Республіки, зробивши сенсаційну кар’єру протягом 1980-х років. Тоді він був членом так званого “Комітету смерті”, відповідального за страту тисяч політичних в’язнів.
Пізніше продовжив кар’єру як суддя, а у 2019 році його призначили головою судової влади Ірану. У своєму інтерв’ю після перемоги на президентських виборах 2021 року Раїсі захищав свої дії, стверджуючи, що суддя або прокурор, що захищає безпеку народу, заслуговує на похвалу. Цим самим він виправдовував масові репресії 1980-х років. На посаді президента Ірану Раїсі відіграв ключову роль у придушенні протестів, що неодноразово спалахували по всій країні, особливо після смерті Джини Магси Аміні у вересні 2022 року.
Шаді Амін підкреслила, що Раїсі активно просував жіночофобні закони, такі як обов’язкове носіння хіджабу для жінок та їхня дискримінація. Вона відзначила, що Раїсі виступав як ключова фігура в політичній системі Ірану, працюючи на досягнення її цілей.
Амін також додала, що в Ісламській Республіці Іран релігійний лідер має величезний вплив і контролює майже все. Вона підкреслила, що в цій системі виховано багато людей, схожих на Раїсі, які готові до застосування насильства проти цивільного населення. Амін висловила сум за те, що політики західних країн, Європейського Союзу та міжнародні організації висловили співчуття масовому вбивці, яким він був, називаючи це розчаруванням для іранських жінок і цивільного населення.
Раніше стало відомо, що лідер Північної Кореї, Кім Чен Ин, вживає заходів для виключення впливу заходу у своїй країні, шляхом введення нових строгих законів.