
Мобілізація в Україні / фото: tsn
У квітні 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон, який знижує вік мобілізації з 27 до 25 років. Однак у медіа почали з’являтися історії про те, як ТЦК не просто перевіряють документи молодих чоловіків до 25 років, які не служили в армії, але й відправляють їх на військово-лікарську комісію, а потім на полігон. Виникає питання – чи є такі дії законними. Для тих, хто хоче висловити свою думку з цього приводу, доступна петиція на сайті президента України.
Чоловіки 18-25 років: чому вони під загрозою мобілізації
Законодавчі нюанси пояснюють, чому молодих чоловіків до 25 років можуть мобілізувати. Згідно з юристкою Наталею Гнатик з адвокатського об’єднання “Актум”, люди, яких можна призвати до ЗСУ, поділяються на три категорії: призовники, військовозобов’язані та резервісти. Статус чоловіка визначається його військово-обліковим документом.
Військовозобов’язані мають військовий квиток або тимчасове посвідчення, а резервісти – тільки військовий квиток. Призовники ж мають посвідчення про приписку до дільниці. Під час воєнного стану строкової служби в Україні немає, але мобілізація стосується військовозобов’язаних і резервістів, навіть якщо їм менш як 25 років.
Чоловіки, яких визнали непридатними у мирний час, але обмежено придатними у воєнний, фактично залишаються військовозобов’язаними. Нещодавні зміни в законодавстві скасували статус “обмежено придатний у воєнний час”, замінивши його категоріями “придатний”, “непридатний” і “придатний до конкретних завдань”.
Петиція на підтримку змін в законодавстві
Українські депутати та активісти ініціюють зміни до законодавства щодо мобілізації молодих чоловіків до 25 років, визнаних непридатними до військової служби у мирний час, але обмежено придатними у воєнний. Національна петиція закликає президента Зеленського перевести цих громадян на облік призовників, щоб уникнути їхньої мобілізації без їхньої згоди. Петиція, яка зібрала тисячі підписів, вимагає змінити норму, яка стосується студентів та випускників військових кафедр. Одночасно у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, спрямований на врегулювання цієї ситуації.
Раніше звіт ISW стверджує, що навчання росії з підготовки та використання нестратегічної ядерної зброї мають на меті налякати політиків країн Заходу і змусити їх добровільно прийняти дії, які будуть вигідні для агресора.