
Трактори іспанських і французьких фермерів прибувають для блокування автомагістралі на кордоні між Іспанією та Францією, недалеко від Перпіньяна, 3 червня 2024 року / фото: ED JONES/AFP via Getty Images
З середини понеділкового ранку французькі та іспанські фермери заблокували прикордонні переходи вздовж Піренеїв, намагаючись вплинути на майбутні європейські вибори. Вони висувають вимогу, зокрема, зниження цін на енергоносії.
Близько 10 ранку довга колона з десятків іспанських тракторів приєдналася до невеликої групи французьких фермерів, які зупинилися на закритій для руху ділянці автостради A9 Монпельє-Барселона на кордоні з Піренеями-Орієнталями поблизу села Ле Пертюс.
Фермери з Франції та Іспанії блокують прикордонні переходи вздовж Піренеїв
41-річний Себастьян Барботе, фермер з прикордонної долини Вальєспір (Піренеї-Орієнталь) і представник французьких фермерів, заявив агентству AFP, що сьогоднішня блокада є історичною подією, подібної якій ще не було в Європі. Він зазначив, що раніше вони мали конфлікти, але тепер об’єднують зусилля, оскільки стикаються з однаковими проблемами.
Після прибуття іспанські протестувальники розвантажили три гігантські сковорідки для паельї та почали приготування страви, а також встановили переносні туалети.
Крім блокади автостради A9, у понеділок було заблоковано ще сім прикордонних пунктів між Іспанією та Францією вздовж Піренеїв, від Каталонії до Країни Басків.
Очікується, що на прикордонних дорогах і в прилеглих районах виникнуть серйозні затори, які можуть тривати довше, ніж заплановані спочатку 24 години. Автомагістраль A63, що зв’язує Бордо з Більбао, також перекрита на кордоні.
У регіоні Піренеї-Орієнталь з 6:30 ранку за рішенням префектури було перекрито доступ вантажівок до другорядних доріг. Влада настійно рекомендувала водіям відкласти всі поїздки до Іспанії та прикордонної зони.
Вимагають зниження цін на енергоносії та єдиного дотримання екологічних стандартів
Ця демонстрація, спрямована на здешевлення енергії та дотримання дзеркальних положень (що передбачають дотримання третіми країнами тих самих екологічних стандартів, що і в Європі), є унікальною, оскільки її організували не профспілки фермерів.
Ксабі Даллемане, один з організаторів акції «без етикетки» в Країні Басків, пояснює, що вважає ненормальним, коли їм нав’язують стандарти, яких не дотримуються щодо імпортованих продуктів. Для Даллемане, який займається розведенням великої рогатої худоби та качок у Бідачі, ця акція має мирний характер і спрямована на тиск на майбутніх євродепутатів.
Хосеп Баллусера, 39-річний фермер із Жирони, зазначає, що хоча іграшки чи машини, які не відповідають європейським стандартам, ніхто не купує, харчові продукти, які не відповідають цим нормам, продовжують імпортувати і продавати.
Жером Байле, фермер із Верхньої Гаронни, заявляє, що вони хочуть вплинути на ситуацію, оскільки, за його словами, уряд стверджує, що 80% сільськогосподарського законодавства вирішується в Брюсселі. Він вважає, що поле битви тепер не національне, а європейське.
Байле також додає, що ця акція не має нічого спільного з подіями кінця зими, коли фермери з усієї Франції блокували автостради та обприскували префектури рідким гноєм. Вони не вимагають неможливого, а лише стандартизації регулювання та податків у Європі.
На іспанській стороні демонстрації очолюють місцеві організації, більшість з яких були створені останніми місяцями та координуються через Telegram. Одна з таких організацій, каталонська група Revolta Pagesa («Селянське повстання»), заявляє, що захищає землю та продовольчу незалежність.
У лютому та березні іспанські фермери вже перекривали цей автомобільний маршрут на півдні країни. Жан Анрік, 30-річний виноградар, який бере участь у блокаді на шосе A9, підкреслює, що це спосіб вплинути на ситуацію перед європейськими виборами. Він вважає, що дані обіцянки були проігноровані, і якщо ситуація не зміниться, вони знову вдадуться до дій наступної осені.
Раніше стало відомо, що організації, що не належать до урядових структур в Грузії, відмовилися виконувати закон про «іноагентів».