Китайський уряд офіційно затвердив будівництво найбільшої у світі греблі на річці Ярлунг Цангпо в Тибеті, неподалік від кордону з Індією. Вартість проєкту оцінюється у 137 млрд доларів, і він зможе генерувати втричі більше електроенергії, ніж відомий світовий рекордсмен – гребля «Три ущелини» в Китаї, повідомляє Bloomberg.
Тривала реалізація та створення нових енергомереж у Тибеті
Експерти прогнозують, що реалізація цього гідроенергетичного проєкту займе щонайменше десять років. За словами старшого менеджера консалтингової компанії Lantau Group з Шанхаю Девіда Фішмана, будівництво вимагатиме створення нової енергомережі, оскільки в Тибеті «немає потреби» в такому масштабному енергопостачанні.
Можливий вплив на відносини між Китаєм та Індією
Гребля планується на річці Ярлунг Цангпо, яка протікає через спірний район Аруначал-Прадеш і впадає в одну з головних річок Індії – Брахмапутру. Видання зазначає, що будівництво може загострити напруженість між Китаєм та Індією, особливо після відносного відновлення стабільності, яке спостерігалося після чотирирічного конфлікту через прикордонні сутички 2020 року.
Екологічні ризики
Екологи в Китаї вже висловлюють занепокоєння через потенційні екологічні ризики, пов’язані з будівництвом греблі. Територія, де планується проєкт, була включена до національного природного заповідника ще у 2000 році.
Раніше будівництво цієї греблі було визнано малоймовірним через надзвичайно високу вартість транспортування матеріалів та робочої сили у віддалений регіон, а також необхідність прокладання довгих ліній електропередач. Однак у 2020 році керівництво держкорпорації Power Construction Corporation of China заявило про потенціал виробництва 70 ГВт електроенергії у нижній течії річки.
На момент публікації Індія ще не прокоментувала інформацію про цей проєкт.
Екщодавно в Китаї представили найбільший у світі вантажний безпілотний літак W5000.