Менше ніж за місяць у Великій Британії відбудуться дострокові парламентські вибори. Хоча можливі несподівані події, за даними соціологічних опитувань, лідирує опозиційна Лейбористська партія, яка, ймовірно, здобуде перемогу. Це означатиме кінець 14-річного правління консерваторів і прихід до влади лідера лейбористів Кіра Стармера. Зміна влади у Великій Британії матиме значний вплив і на Київ.
Хто такий Кір Стармер
Кір Стармер, який почав свою політичну кар’єру у 56 років, уперше був обраний до Палати громад у 2015 році від Лейбористської партії в традиційному окрузі Північного Лондона. Попри те, що Стармер не підтримав кандидатуру Джеремі Корбіна на пост голови партії, він був призначений міністром внутрішніх справ у тіньовому уряді.
Після поразки Лейбористської партії на виборах у 2019 році Кір Стармер скористався можливістю і виграв внутрішньопартійні вибори, ставши новим лідером партії у квітні 2020 року, у розпал пандемії коронавірусу. Через обмеження він не зміг активно зустрічатися з виборцями, а популярність консерваторів під керівництвом Бориса Джонсона, завдяки щедрим соцвиплатам і швидкій розробці вакцини, залишалася високою.
У 2021 році лейбористи зазнали поразки в окрузі Гартлпул, який вони утримували останні 50 років. У відповідь Стармер переглянув стратегію партії, відмовившись від обіцянок, які вимагали додаткових витрат, і зосередився на залученні бізнесу, відмовившись від підвищення податків для найбагатших 5% британців.
Лейбористи зміцнюють позиції
Лейбористська партія під керівництвом Кіра Стармера не відмовляється від інвестицій у будівництво житла, Національну систему охорони здоров’я, подолання бідності та сприяння рівності. Хоч ці кроки, Стармер нещодавно назвав себе “соціалістом” і “прогресивістом”, що деякі спостерігачі трактують як зближення партії до центру, а критики – як “зачистку” від лівих і крайніх лівих, які підтримували Джеремі Корбіна.
Прихильники вбачають у діях Стармера спробу повторити успішну стратегію Тоні Блера, який привів партію до перемоги у 1997 році. Наразі ця стратегія працює – Лейбористська партія є лідером опитувань і прогнозує впевнену перемогу над консерваторами.
Тіньовий міністр оборони Джон Гілі, після нещодавнього візиту до Києва, запевнив, що навіть у разі зміни уряду рішучість Британії підтримувати Україну і протистояти російській агресії залишиться незмінною. Однак, варто зазначити, що для британських виборців питання безпеки та оборони не є ключовими на цих виборах, попри зростання уваги до загроз з боку росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї. Ймовірно, новий уряд Стармера зосереджуватиметься на внутрішніх проблемах більше, ніж на підтримці України.
Втім, твердження Ріші Сунака про те, що перемога лейбористів може “заохотити путіна”, виглядає малоймовірним.
Раніше стало відомо, що під час закритих зустрічей президент США Джо Байден виявляє ознаки зниження когнітивних здібностей. Це викликає занепокоєння щодо його можливостей в якості старшого президента в історії країни.